Księgarnia
Usługi
Wydawnictwo
 

Powrót do str.gł.

 

poczta-e:
dom_wydawniczy@tchu.com.pl

 

Andrzej Januszewski - WIECZNE PRETENSJE

 

Autor tomiku, Andrzej Januszewski (ur. w 1969) wydał już sześć zbiorów wierszy; Usprawiedliwienie, Drapieżność, Ars moriendi, Gorzko, Pralnia i Spojrzenia z oddali.

Styl tomiku jest jasny i klarowny. Metaforyka delikatna i nieostentacyjna. Ironia stara się nie ranić czytelnika. Januszewski wie jak jesteśmy słabi. Przegapiamy najważniejsze momenty życia. Tęsknotą ledwie dotykamy najważniejszego. Wie jak trzeba chronić drobne, prywatne tajemnice. Zbierać skarby codzienności. Pokochać je. Uniwersalny wymiar mieszka wszak wśród wymiarów najmniejszych; w szamponie, którego zabrakło (Skończył mi się szampon), w porzuconej czapce cyklisty (Kamikadze).

Rzeczywistość jawi się groźna i nieznośna, dotknięta jednak czułym spojrzeniem wydaje się do zniesienia. Dostrzeżenie jej mitycznego wyrazu chroni od ostatecznego zwątpienia.

Czego się mamy trzymać?

W wierszu O podróżowaniu Immanuel Kant trzysta siedemdziesiąty piąty raz odbywa spacer po ulicach Królewca wydobywając olśniewającą nowość i euforyczny blask z tego co wydawałoby się monotonne. Jakiż to kontrast z bieganiną oszołomionych nowościami turystów po całym kolorowym, ogromnym świecie.

Potrzeba nam prostoty, czystości.

W jej poszukiwaniu narrator niemal nieśmiało zwraca się ku dziecinnej wierze - bo tamto, minione było najprawdziwsze (Kościół Farny w Białymstoku, Wesoła 20 A m. 43).

Zagubiony, lecz ostrożnie optymistyczny. Jesteśmy przekonani o szczerości autora, o jego poetyckiej rzetelności.

Znakomite, mądre wiersze.

 

ISBN 978-83-85683-62-9, EAN 9788385683629

 

Format S6 (125x195mm), 68 stron, oprawa twarda, szyta, kremowy papier.

 

Cena (wraz z kosztem przesyłki) - 12,30 zł (w tym 5% vat). Prosimy o przesłanie kwoty na adres Tikkun przekazem pocztowym. Na odwrocie prosimy napisać, że tę właśnie książkę Państwo zamawiają.

Adres: Fundacja Literacka TIKKUN im. Małgosi Arkuszewskiej, ul. Staszica 6 m. 18, 01-188 Warszawa.

W sprawie przelewu proszę pisać: b.kos(at)tikkun.com.pl.


________________________

 
 
 

powrót do str. ksiegarni