Księgarnia
Usługi
Wydawnictwo
 

Powrót do str.gł.

 

poczta-e:
dom_wydawniczy@tchu.com.pl

 

 

EZOP DLA DOROSŁYCH

nowy przekład wierszowany Bohdana Drozdowskiego

 

Ezop i Bajka to jedno. Był niewolnikiem pewnego tyrana, zapewne kaleką, karłem lub i garbusem, więc dla zemsty na swym losie, „zniewolił” Bajkę, popularną i wcześniej formę żwawej, czasem sprośnej anegdoty — właśnie dzięki Bajkom oraz burzliwej biografii stał się Nieśmiertelny.

Ezop igrał z ogniem w swych humoreskach, a błyskotliwą satyrą i niewyparzonym językiem musiał narazić się mnóstwu ludzi małych, a pysznych, bo ich z taniego przepychu rozbierał. 

Pisał prozą, jednak już Sokrates dać miał Bajki Ezopa wierszem, a i mieszkający w Aleksandrii słynny Kallimach utrwalił je w swych strofach.

Trafił do pism słynnego historyka Herodota, komediopisarza Arystofanesa, ojców filozofii — Platona i Arystotelesa, przywoływał go też moralista Plutarch, oraz dziesiątki znamienitych myślicieli i poetów na przestrzeni dziejów.

Gdyby zwierzęta mogły mówić — czego byśmy się od nich dowiedzieli? Słuchając o ich życiu, moglibyśmy zrozumieć wiele z sobie samych: włochaci, zębaci i uszaci — mieszkańcy pól, kniei i stepów — czym różnią się od ludzi, poza wyglądem oraz upodobaniami kulinarnymi? W czym zwierzęta są bardziej ludzkie od ludzi, a w czym ludzie bardziej zwierzęcy od zwierząt? Przeczytajmy u Ezopa.

Bajki w tomie Ezop dla dorosłych zostały poetycko „wydestylowane” przez Bohdana Drozdowskiego, który łącząc urokliwą staropolszczyznę i znaną nam ekspresyjność współczesnego języka, sprawił że „ptaki śpiewają po polsku” jak nigdy dotąd.

 

 

Format A5 (węższy: 11x21,5cm), 352 strony, oprawa twarda lakierowana, papier kremowy, 116 ilustracji.

 

ISBN 978-83-89782-31-1, EAN 9788389782311.

 

Cena (wraz z kosztem przesyłki) - 45,50 zł. Prosimy o przesłanie kwoty na nasz adres przekazem pocztowym. Na odwrocie prosimy napisać, że tę książkę, Państwo zamawiają. W sprawie przelewów prosimy pisać dom@tchu.com.pl lub dzwonić 609 569 651.

Adres: tCHu, ul. Freta 3 m.3, 00-227 Warszawa


________________________

 
 
 

powrót do str. wydawnictwa

PATRONAT /
MATRONAT