Życiorysy

 Marii Szyszkowskiej i Gabriela Michalika

O książce
Recenzje

Fragmenty
Zdjęcia

Zamówienia

Powrót do str.gł.

 

Maria Szyszkowska — urodziła się w Warszawie w rodzinie lekarskiej o tradycjach ziemiańskich. Jest doktorem prawa i doktorem habilitowanym filozofii. W 1993 roku uzyskała tytuł profesora zwyczajnego.
Sformułowała własną teorię prawa naturalnego i powołała do życia filozofię codzienności oraz filozofię farmacji.
W czasach PRL-u dotykały ją restrykcje wynikające z faktu, że zajmowała się filozofią prawa, dziedziną administracyjnie zlikwidowaną na rzecz marksistowskiej teorii państwa i prawa, a także z tego powodu, że habilitowała się na uczelni katolickiej oraz że w swoich pracach nawiązywała do filozofii Kanta.
Po usunięciu z Uniwersytetu Warszawskiego z przyczyn światopoglądowych, od końca lat sześćdziesiątych wykładała w Akademii Teologii Katolickiej, następnie Ministerstwo skierowało ją do pracy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, dokąd przez kilkanaście lat dojeżdżała z Warszawy, okresowo wykładając także w filii UW w Białymstoku i na uniwersytecie w Wiedniu.
W 1992 roku powróciła na Uniwersytet Warszawski, równolegle utworzyła Zakład Filozofii Polityki w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk i kierowała nim do 1994 roku.
W latach 1993-1997 była sędzią Trybunału Stanu.
W roku 2001 głosami blisko ćwierci miliona Warszawiaków została wybrana senatorem RP.
W V kadencji Senatu złożyła m.in. głośny projekt ustawy o związkach partnerskich, o dopuszczalności eutanazji i o kodeksie honorowym polityków.
W 2005 roku została nominowana do pokojowej nagrody Nobla.
Jest autorką kilkudziesięciu książek z zakresu filozofii człowieka, filozofii prawa i filozofii codzienności.
Mieszka w Nałęczowie i w Warszawie.

 

 

 

Gabriel Michalik — urodził się w 1974 roku w Warszawie. Od osiemnastego roku życia zajmuje się pracą reportera. Jest autorem kilkuset reportaży, korespondencji wojennych z krajów byłej Jugosławii, a także autorem książki reporterskiej O miłości, śmierci i bitnej piekarzowej oraz wspomnień o stanie wojennym widzianym oczami dziecka.
Od roku 2000 mieszka we dworze, we wsi Karnkowo, na Ziemi Dobrzyńskiej.


 
 
 

 

powrót do str. głównej ksiazki