06_auschwitz_birkenau_jedna_z_wiez.JPG

Księgarnia
Usługi
Wydawnictwo
 

Powrót do str.gł.

 

poczta-e:
dom_wydawniczy@tchu.com.pl

 

 

Krystyna Żywulska ur. w 1914 r. jako Sonia Landau. W czasie okupacji, w 1941 r. wraz z rodziną została przesiedlona do warszawskiego getta, gdzie spędziła dwa pełne udręki lata. Po ucieczce stamtąd, działała w ruchu oporu właśnie jako Krystyna Żywulska. Po aresztowaniu w 1943 r., została osadzona w obozie Auschwitz-Birkenau.

Pusta woda została napisana w dwadzieścia lat po tomie wspomnień Przeżyłam Oświęcim. Uważając, że ludzie wciąż nie wyciągnęli należytych wniosków z lat wojny – zbrodni, pogardy i hańby, autorka postanowiła przemówić ponownie. Napisała jedną z najdobitniej antyrasistowskich książek swego czasu — opisuje czyny ludzi dobrych i złych – wykolejonych, zdemoralizowanych oraz czystych i prawych – tak Niemców, Polaków, jak i Żydów. Pamięć doświadczeń zdobytych w ciągu dwu strasznych lat spędzonych w getcie, to bogactwo wiedzy, które może dopomóc nam wszystkim.

Matka Soni, starając się stworzyć w nieludzkich warunkach pozory normalności, stawiała na kuchence garnek, lecz nie mając nic, co można by doń wrzucić, gotowała samą, „pustą” wodę. Żeby oszukać głód, żeby odpędzić i zwieść wszechobecny strach.

Książka opowiada też o szaleńczej ucieczce z getta, o późniejszym udziale w polskim ruchu oporu. Najwyższą wartością jest człowiek – mówi Żywulska. I ta piękna książka jest świadectwem próby, ale i hymnem pochwalnym człowieczeństwa.

 

Jednocześnie z wydaniem w języku polskim, książka ukazuje się po angielsku.
 

 

Format S6 (125x195mm), 232 strony. Okładka kartonowa, lakierowana. Cena (wraz z kosztem przesyłki) - 29,90 zł. Prosimy o przesłanie kwoty na nasz adres przekazem pocztowym. Na odwrocie prosimy napisać, co Państwo zamawiają.

Adres: tCHu, ul. Freta 3 m.3, 00-227 Warszawa

 


 
 
 

powrót do str. wydawnictwa