O książce
Recenzje
Fragmenty
Zdjęcia

Zamówienia

Powrót do str.gł.

 

KLAUN — Krystian Piwowarski

Powieść Klaun Krystiana Piwowarskiego to jedna z nielicznych w literaturze polskiej ostatnich lat próba całościowego opisu pokus i konieczności, jakie formują współczesnego Europejczyka.

Klaun nie jest zawężonym obrazem określonego środowiska; podejmuje natomiast liczne wątki odzwierciedlające stan ogólnej świadomości, nie zaś wyjątkowość czy też egzotyczność rozmaitych grup społecznych, np. homoseksualistów, narkomanów, yuppies, opozycjonistów, emigrantów, feministek itp. Powieść Piwowarskiego wypełnia przestrzeń koniecznej syntezy czasu i miejsca.

Sobowski, bohater Klauna, jest w dużo większym stopniu śmieszny niż tragiczny. Piwowarski zdaje się mówić, iż nie jesteśmy godni współczucia, albowiem nie czynimy nic, by na współczucie i sprawiedliwą ocenę zasłużyć. Bohater Klauna twierdzi, iż tylko ból lub drwiąca krytyka pokazują prawdę o człowieku. Sobowski nie cierpi aż tak bardzo, więc pozostaje mu śmiać się z siebie.

Książka ma jednak wymiar nie tylko eschato-, ale i w pewnym sensie teologiczny. To również metaforyczna podróż po piekle – i jak w piekle istnieją tu tylko bardziej i mniej sugestywne iluzje oraz – zdawałoby się – żadnej nadziei. Ktoś by rzekł, że z tego powodu, to powieść diabelska. I można by nie odmówić mu racji. Czy finał ma wymiar nihilistyczny? Wedle stronników diabła z pewnością. Bohater próbuje się wydobyć z otchłani oślepienia, a mimo to zostaje unicestwiony. Otrzymuje to, co swym przykładem propagował. Wahając się coraz mocniej to w jedną, to w drugą stronę – wreszcie runął. Życie każdego z nas było, jest lub będzie błazenadą w stopniu, w jakim uczestniczymy w ponurej komedii świata – bohater uczestniczy w niej z całych sił, jest więc kimś typowym dla tego miejsca i czasu. Niczego, co już ma, nie potrafi się wyrzec i chce zdobyć całą resztę. Jest o włos, o myśl, o świadomość (w gruncie rzeczy o podmiotowość) od fundamentalnego przewartościowania. Jego intuicje są trafne, odruchy wskazują drogę; wstąpić na nią z całym przekonaniem przeszkadza rutyna, maszyna, przywiązanie, zdrowy (chory) rozsądek. Pozostanie po stronie pół-mroku do końca. Klaun opowiada o próbie przekroczenia paradygmatu – cóż, że w wymiarze ,,doczesnym" chybionej, kiedy w esencji ofiarowującej tak wiele. To, co pozostaje po lekturze Klauna, to uczucie swobody ducha. Aż tyle.

Format S6 (125x195mm), 776 stron, 2 tomy (t.1. 392 str., t.2. 384 str.), oprawa szyta, folia lakierowna.

Tom 1 - ISBN 978-83-89782-40-3; EAN 9788389782403, Tom 2 - ISBN 978-83-89782-41-0; EAN 9788389782410, Tomy 1 i 2 - ISBN 978-83-89782-45-8; EAN 9788389782458

Cena (obu tomów, wraz z kosztem przesyłki) -- 59 zł 50 gr. Prosimy o przesłanie kwoty na nasz adres przekazem pocztowym. Na odwrocie prosimy napisać, że tę właśnie książkę Państwo zamawiają.

Adres: tCHu, ul. Freta 3 m.3, 00-227 Warszawa

W sprawie przelewu, prosimy pisać na adres: dom@tchu.com.pl


________________________

 
 
 

powrót do str. głównej ksiazki